VYŠETŘENÍ MOČOVÉ INKONTINENCE

 

Zajišťujeme komplexní diagnostiku všech typů poruch držení moči a jejich následnou léčbu. Podle anamnestických údajů a základního gynekologického vyšetření včetně gynekologického ultrazvukua zajistíme provedení urologického a urodynamického vyšetření.

 

Teprve na základě určení přesného typu močové inkontinence je pak možné stanovit individuální léčbu
Ta může být konzervativní (užívání léků, cvičení, režimová opatření, návyková terapie) nebo operační.

 

Co je močová inkontinence?

Inkontinence moči je dle poslední definice ICS (International Continence Society) definovaná jako stížnost na jakýkoliv vůlí neovladatelný únik moči. Miliony žen po celém světě trpí inkontinencí moči – nechtěným únikem moči.

Inkontinence je spojována s vyšším věkem. Ve skutečnosti únikem moči trpí až 30−50 % žen, mužů, tak i dětí. Jde o ženy všech věkových skupin: mladé ženy, ženy středního i vyššího věku. Postiženým snižuje kvalitu života. Inkontinence moči může mít mnoho různých příčin a může se rozvinout do různých stupňů závažnosti. Rozlišujeme několik typů inkontinence. Nejčastěji se objevuje tzv. stresová inkontinence, tj. únik malého množství moči např. při smíchu, kýchnutí, zakašlání, cvičení atd.

Hlavní typy inkontinence moči:

Stresová – nedostatečná funkce závěsného systému, snížená elasticita močového měchýře, Únik moči se projeví při zvýšeném abdominálním tlaku – při zakašlání, smíchu, námaze nebo chůzi do schodů.

Urgentní – je spojená s náhlým nucením na močení. Je způsobené poruchou detrusorů, konkrétně jejich stahy, které jsou pro pacienta nesnesitelné.  Je provázena náhlým nucením na močení s častou frekvencí přes den i v noci a s možným únikem moči. Žena se může s tímto typem inkontinence i několikrát za noc budit se silným nutkáním jít na toaletu, na kterou často ani nestihne. 

tzv. smíšená inkontinence – Existuje i takzvaná smíšená inkontinence, kdy dochází ke kombinaci různých příčin. Žena může trpět jak stresovou, tak i urgentní inkontinencí. Únik moči během při kýchání, smíchu, kašli, spojený s pocitem nucení na močení – jde o kombinaci stresového a urgentního úniku moči.

Jak lze řešit inkontinenci?

Úspěch léčby závisí na správné diagnóze. Význam má tzv. urodynamické vyšetření.

Rehabilitace pánevního dna – cvičení svalů pánevního dna znamená cílené posilování pánevního dna, které pomáhá zajišťovat oporu střev a močového měchýře.

Chirurgický zákrok – je celá řada operačních technik – požití tzv. závěsných pásek  TVT, TOT – rekonstrukce pánevního dna – vhodné hlavně pro stresovou inkontinenci.

Medikamentózní léčba – léky lze docílit podstatné zlepšení či dokonce úplné odstranění obtíží, hlavně u urgentního a kombinovaného typu inkontinence.

V naší ambulanci máte možnost vyšetření močové inkontinence specialistou, se zajištěním event. operačního řešení.

Provádíme indikační vyšetření včetně návrhu optimálního řešení před gynekologickými operacemi.

Ve spolupráci s našimi specialisty poskytujeme odborné služby, diagnostiku a léčbu včetně rehabilitace a fyzioterapie – viz www.fyzartis.cz  

 Ženská inkontinence je řešitelná

Jak se problém s inkontinencí řeší

Řešení stresové inkontinence

Stresová inkontinence je léčena úspěšně tzv. miniinvazivní metodou. S pomocí TVT/TOT pásky se vytvoří podpora pro ochablou močovou trubici a ta zabraňuje úniku moči. Tento malý chirurgický zákrok netrvá déle než 20 minut a žena se následně rychle zotavuje v domácím léčení.

Řešení urgentní inkontinence

Urgentní inkontinence se doposud léčila převážně farmakologicky a to ne vždy s dobrým výsledkem a nebo bylo ženě doporučeno koupit si balíky plenek a problém tím vyřešit.

Dobré výsledky se ukazují s novější operativní technikou a to zavedením síťkového implantátu Dynamesh CESA–VASA. Tyto zákroky se začaly provádět nejprve v Německu. Díky pozitivním výsledkům se ale počet pracovišť postupně rozrůstal do dalších zemí jako je Rakousko, Španělsko, Velká Británie, Itálie a dalších. Od roku 2014 se tyto operace začaly provádět i na pracovištích v České republice.

Úspěšnost léčby: 75%

Lékařské zkušenosti zaznamenávají více než 2500 odoperovaných pacientek s úspěšností léčby kolem 75 %. To znamená, že u 3 ze 4 operovaných pacientek problém s urgentní inkontinencí byl zlepšen a nebo ustal úplně. Kvalita jejich života a pocit osobní spokojenosti se i bez trvalého užívání medikamentů výrazně zvýšila.

Chirurgické léčba CESA–VASA se provádí buď otevřenou technikou přes stěnu břišní a nebo laparoskopicky.

Délka operace: 1,5 – 2 hodiny.

Tato technika vychází z poznatku, že jeden z důvodů, proč urgentní inkontinence nastává, je díky oslabení či poškození vazivových tkání s následným poklesem pánevních orgánů, především močového měchýře. A právě tento problém může výrazně přispět ke vzniku tzv. urgentní inkontinence.

 

 

Ke stažení:

Kontakt





GYNARTIS, s.r.o.
Gynekologická ambulance
17. listopadu 595/38
708 00 Ostrava

+420 556 425 788
+420 731 444 416

info@gynartis.cz

Partneři

Fyzartis s.r.o.
Akademie života
Eunika
Fyziomedis

Zdravotní pojišťovny

smluvní zdravotní pojišťovny

Doporučujeme

DJK Fyzio
MUDr. Miroslav Koliba
MUDr. Petr Kovář
publikace Peter Koliba