DIAGNOSTIKA A LÉČBA ENDOMETRIÓZY

Endometrióza je onemocnění, které může způsobovat potíže, hlavně pánevní bolesti, bolesti při pohlavním styku a také poruchy plodnosti. U nemocných žen nacházejí  buňky endometria (děložní sliznice) mimo dutinu děložní, např. ve vejcovodech, na vaječnících, v břišní dutině a pod. Endometrium reaguje na změny pohlavních hormonů v průběhu cyklu a v době menstruace dochází v ložiscích endometriózy ke krvácení a rozvoji chronického zánětu.

Diagnostika tohoto onemocnění je někdy obtížná. Základním vyšetřením je ultrazvukové vyšetření pánve, kde je možno detekovat možné endometriózní cysty na vaječnících. Někdy může být nález na děloze, pobřišnici a v septu mezi pochvou a konečníkem. Laboratorní krevní testy prokazují zvýšené známky specifických látek pro endometriózu.

Po potvrzení diagnózy je zásadní operační ověření nálezu, které se provádí operčačně minimálně invazivní metodou pomocí laparoskopie. Touto metodou je možno většinu zdrojů endometriózy odstranit. V některých případech je pacientkám navržena medikamentózní léčba, která by měla zablokovat aktivitu endometriózy a zmírnit nebo zcela zastavit progresi onemocnění. Výsledky operační léčby v mnoha případech pomůžou obnovit plodnost ženy!

 

Kontakt

GYNARTIS, s.r.o.
Gynekologická ambulance
17. listopadu 595/38
708 00 Ostrava

+420 556 425 788
+420 731 444 416

info@gynartis.cz

Partneři

Fyzartis s.r.o.
Akademie života
Eunika
Fyziomedis

Zdravotní pojišťovny

smluvní zdravotní pojišťovny

Doporučujeme

DJK Fyzio
MUDr. Miroslav Koliba
MUDr. Petr Kovář
publikace Peter Koliba