E-poradna

Máte-li na nás dotaz, můžete použít níže uvedený formulář:Zodpovězené dotazy v poradně:

Vysazení antikoncepce

Dobrý den, mám dotaz ohledně vysazení mé antikoncepce (Maitalon), mohu ji vysadit kdykoliv? Vysazení - z důvodu očištění organismu. Děkuji za informaci, Hezký den, Böhmová

Dobrý den, z důvodů "očištění organismu" již hormonální antikoncepci vysazovat nemusíte, je to spíše mýtus a pověra. Pokud se rozhodnete hormonální antikoncepci přesto vysadit je vhodné dobrat celé balení, jinak se může dostavit nepravidelné krvácení!

Doc. MUDr. Peter Koliba, CSc.

Ostropestřec mariánský

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda užívání bylinky ostropestřec mariánský má v kombinaci s užíváním antikoncepce Maitalon vliv na snížení účinnosti antikoncepce? Děkuji Konopíková

Během léčby ostropestřecem mohl být metabolismus ostatních současně podávaných léčiv urychlen. Terapeutický účinek silymarinu je založen na dvou mechanismech :

1. zpevňuje strukturu buněčné membrány hepatocytu, takže xenobiotika nemohou proniknout do buňky,

2. silybum marianum stimuluje aktivitu polymerázy A v jádru a tím následně zvýšenou syntézu ribosomálních bílkovin.

Tím se zvyšuje schopnost regenerace jater a podporuje neogenezi hepatocytů. Ostropestřec s ohledem na doposud publikované validní studie nefunguje jako induktor hepatálního komplexu cytochromu a odbourávání léčiv včetně kontracepčních hormonů tudíž klinicky významně neovlivňuje.

Pozitivně se naopak uplatňuje při estrogeny navozené cholestáze – tedy chrání játra před kontracepční zátěží.

doc. MUDr. P. Koliba, CSc.

Nová pacientka - dotaz

Dobrý den, chtěla bych se prosím informovat, zda přijímáte nové pacientky. Jedná se o dceru, věk 15 let - první návštěva gynekologie. Bez zdravotních problémů, pouze preventivní prohlídka (případně antikoncepce). Děkuji Surá

Dobrý den,

nové pacientky přijímáme, objednání a bližší informace v ordinační době na tel 731 444 416, nebo 556 425 788, nebo elektronicky na www.gynartis.cz. Vyštření dívek ve věku 15 let je vhodné a vzhledem k tomu, že máme i dětskou gynekologii, nemusíte se vůbec obávat.

S pozdravem!

 

Doc. MUDr. Peter Koliba, CSc.

17. listopadu 595/38

708 00 Ostrava - Poruba

www.gynartis.cz

Náplasti Evra

Dobrý den, ráda bych se zeptala na fungování náplastí Evra. Přecházela jsem z pilulek na náplasti a po třech týdnech užívání jsem náplast odlepila na týden bez náplasti, ale menstruace se mi pořád nedostavila. Při brání pilulek jsem jí vždy dostala hned druhý den ráno a dnes už to je čtvrtý den a nic. Jsem z toho lehce nervózní, tak bych byla ráda za jakoukoliv radu. Děkuji Wiaczková

Antikoncepční náplast Evra je formou hormonální antikoncepce. Jde o kombinaci hormonů podávaných přes kůži uživatelky. Náplast tělové barvy se aplikuje na libovolné místo těla s výjimkou prsou jedenkrát za sedm dní a třikrát se po týdnu náplast vymění za novou. Pak následuje sedmidenní období bez náplasti a v tomto období může žena krvácet. Výhodou této formy aplikace je to, že účinná látka prostupuje přes kůži rovnou do krevního oběhu uživatelky, a tím je menší zátěž jaterní tkáně oproti klasické, perorálně podávané antikoncepci. Kromě toho je hladina hormonů v krvi nezávislá na zvracení nebo průjmech, kdy může za určitých okolností dojít k poklesu účinnosti antikoncepce. S Evrou se můžete koupat, sprchovat i saunovat bez obav, že se náplast odlepí. Tuto formu antikoncepce může ženě předepsat každý gynekolog. Zaplatíte za ni měsíčně kolem tří set korun.

Otěhotnění

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, s partnerem se snažíme již cca 5 měsíců o dítě, ale zatím neúspěšně. Při posledních gynekologických prohlídkách mi byla diagnostikována adenomyozní děloha a také mám podezření na polyp dělohy. V posledních měsících trpím silným menstruačním krvácením, kterým jsem dříve netrpěla. Dle ovulačních testů normálně ovuluji, ale těhotenství se nedaří. Chci se zeptat, je možno vůbec s adenomyozní dělohou otěhotnět? Dále jsem se chtěla zeptat, zda si můžu v tomto případě nějak sama pomoci, třeba nějaké bylinky apod. Je mi 30 let a nikdy jsem těhotná ještě nebyla.

Dobrý den,

zda můžete otěhotnět záleží také na velikosti a "umístění" myomu, pokud by zasahoval do dutiny děložní, je vhodné jeho odstranění (pomocí tzv. operační hysteroskopie). Obdobný postup je nhodný až nezbytný, pokud se ultrazvukovým vyšetřením zjistí polyp děložní sliznice. Bližší informace vám můžu sdělit až po kontrolním vyšetření.

Některé bylinky jsou vhodné na podporu činnosti ženských pohlavních orgánů a úpravu ovulace, např. kontryhel, ale toje lepší konzultovat v některé !bylinné lékárně", kde vám určitě rádi poradí.

Doc. MUDr. Peter Koliba, CSc.

Dotaz

Dobrý den,chci se zeptat,jestli přjímáte nové pacientky? Děkuji Jana Beutelová

Dobrý den,

nové pacientky přijímáme, objednání a bližší informace v ordinační době na tel 731 444 416, nebo 556 425 788, nebo elektronicky na www.gynartis.cz

S pozdravem!

 

Doc. MUDr. Peter Koliba, CSc.

17. listopadu 595/38

708 00 Ostrava - Poruba

www.gynartis.cz

Kontakt

GYNARTIS, s.r.o.
Gynekologická ambulance
17. listopadu 595/38
708 00 Ostrava

+420 556 425 788
+420 731 444 416

info@gynartis.cz

Partneři

Fyzartis s.r.o.
Akademie života
Eunika
Fyziomedis

Zdravotní pojišťovny

smluvní zdravotní pojišťovny

Doporučujeme

DJK Fyzio
MUDr. Miroslav Koliba
MUDr. Petr Kovář
publikace Peter Koliba